מחשבון הניווט החדש מבית ASA

חברת ASA  הוציאה לשוק מחשבון ניווט חדש בשם CX-3. המחשבון החדש מציין קפיצת דור בתחום, אותה ניתן להשוות למעבר בין מחשבוני הניווט המכניים לאלקטרונים בשנות ה-90 של המאה הקודמת.

החידושים מתבטאים בכל מאפייני המכשיר, החל מהתצוגה, לוח המקשים המעבד ובעיקר, וזה מה שחשוב למשתמש – בהרחבה פונקציות החישוב ודרך השימוש בהן.

נתחיל מבפנים. למעבד החדש נוספה יחידת זיכרון נדיף המאפשרת אגירת נתונים, כולל נתוני נתיבי ניווט. תוכנת המחשבון השמורה בזיכרון, ניתנת לעדכון דרך האתר בצורה קלה ופשוטה, תכונה שלא היתה קימת עד היום.
לוח המקשים בנוי כמקשה אחת והוא אטום לנוזלים ולכלוך, והמקשים מספקים משוב פיזי בעת לחיצה. מכיוון שכל הפונקציונליות של המחשבון הועברה לתוכנה, נעלמו כמעט לחלוטין מקשי הפונקציות, בחירת התפריטים. אפילו מקשי ההדלקה והכיבוי נעלמו ומקש מרכזי אחד משמש להדלקה ולהכנסת נתונים.
התצוגה הוחלפה לתצוגת LCD, במקום התצוגה הצרובה של פעם ולכן תצוגת הנתונים דינמית, כולל אפשרות לבצע פעולות אריתמטיות בתוך שדות הזנת הנתונים עצמם. לתצוגה יש מצבי תאורה שונים ליום וללילה, לשימוש בטיסה.

אך כל אלו הם רק הפתיח לשינוי המהותי ביותר למשתמש. כמות הפונקציות שהוכנסה למחשב מרשימה, אך עיקר השינוי נובע מתכונות העיבוד שלו. המחשבון מאפשר להכניס מספר צירופי נתונים משתנה עבור כל פונקציה, לפי הנתונים הניתנים. כדוגמה בולטת ניתן להביא את חישוב נתוני הניווט. בניגוד למחשבונים הקודמים בו קיימות פונקציות שונות לחישוב תיקון לרוח או חישוב מהירות אוויר אמיתית נדרשת (HDG/GS או Required TAS). ה-3-CX מבצע את כל סוגי החישובים באותו מסך.

פתרון חישובי ניווט מורכבים הכוללים מעבר בין סוגי יחידות מידה, גם הוא הרבה יותר פשוט, גם מכיוון שניתן לבצע את מעברי היחידות בתוך הפונקציות בקלות רבה יותר אך גם בגלל יכולת החישוב המשופרת של המעבד, מהירותו ויכולתו לעבד גם מספרים גדולים, כפי שנדרש למשל בחישובי קנה מידה.

פונקציונליות חדשה לגמרי שנוספה במחשבון קשורה בתכנון ניווט. ניתן לחשב כיוון וטווחים בין נ.צ. (לפי קו מתמיד) ולבצע תכנון  ניווט שלם ברצף (כרגע חמישה נתיבים), הכוללים את כל נתוני זמן, מרחק, דלק וכיווני טיסה.

באתר החברה, קיימת אמולציה מלאה של המחשבון, בה ניתן לבצע את כל החישובים והפעולות ולהתרשם מיכולותיו של המחשבון.
מומלץ מאוד לכל הלומדים לבחינות רישיון טיס לסוגיו להיכנס לאתר ולהתנסות בשימוש במחשבון החדש מבית ASA.